Sopron-Fertőd 30 perc

A mai Fertőd elődje Süttör, Nádasdy birtok volt, ami 1671-ben kamarai kezelésbe került. Onnan Esterházy Pál (1635-1713) vásárolta ki. 1720-ban Esterházy József megépítette az U alakú 20 szobás vadászkastélyt. 1762-től (ekkor örökölte apjától a majort) Esterházy "Fényes" Miklós (1714-1790) egészen haláláig tartó munkálatokkal főúri pompájú kastéllyá építtette át a vadászkastélyt. Az épület szépsége vetekedett a bécsi és versailles-i kastélyokéval, ezért ragadt rá a magyar Versailles név.

Olyan illusztris vendégek is megfordultak itt, mint 1773-ban Mária Terézia császárnő-királynő, Joseph Haydn pedig már 29 évesen a kastély urának dolgozott, neki szerezte műveit, innen indult az európai hírességig jutó karrierje.
Az operaépület 1768 őszén nyílt meg, természetesen Haydn zenéjével, A patikus című operával avatták fel. Az épület azonban 1779 decemberében egy esküvői ünnepség előkészületei alatt leégett, azonban a herceg alig két év alatt újat építtetett a helyére. Modern felszerelésekkel is ellátta, mint a az emelő-, vagy a süllyesztőszerkezet, amikkel emberi alakok eltűnhettek vagy felemelkedhettek az előadás alatt. A világítást gyertyák szolgáltatták, melyek fényét tükrökkel erősítették fel. Díszlet- és jelmeztervező Milánóból érkezett, hogy még jobban emelje az opera előadások színvonalát.
Azonban Miklós nem csak ezzel tűnik ki az Esterházyak sorából, de 1778-79 között 1200 saját katonájával, tábornagyként háborúskodott II. József császár mellett Bajorországban, ezért a császár a hercegi rangot a család minden tagjára kiterjesztette.
"Fényes" Miklós halála után a család Kismartonba költözött. Miklós unokája, II. Miklós herceg túl szerette volna lépni nagyapja pompáját és a kismartoni kastélyt empire stílusban átépítette. Bajorországban megvette az edelstetteni kastélyt, így német-római birodalmi herceg lett.
Halálakor olyan magas az adóssága, hogy a birtokok zálogba kerülnek. Unokája, III. Miklós kénytelen a kincsgyűjtemény egy részét a magyar királyi államnak eladni. 1898-ban IV. Miklósnak sikerül végül a zálog utolsó részletét is kifizetni. 1902-ben Miklós és felesége Cziráky Margit visszaköltözött a felújított kastélyba. Margit halála után azonban újra csendesebb időszak következett, 1910 és 1945 között azonban maradt itt a család fő rezindenciája.
A II. világháború után kárpótlás nélkül kisajátította a magyar állam az összes magyarországi birtokot. A fertőd-eszterházai kastély is állami tulajdonba került. Sorsa hasonlóan a többi magyarországi épülethez a vagyontárgyak széthordása lett és termei irodai, raktári funkciókat töltöttek be. Sorsa hamarosan jobbra fordult, Joseph Haydn halálának 150. évfordulójára 1959-re múzeummá alakították át.
Comments